“Spider-Man 2” – niejednoznaczny superbohater

Parker (Andrew Garfield) właśnie wrócił do domu, przemykając przez okno swojej sypialni, po kolejnej walce z przestępczością jako Spider-Man. Jego ukochana ciotka May (Sally Field) zauważa, jaki jest brudny. Szukając alibi, Peter niedorzecznie tłumaczy jej, że czyścił komin. Upierając się przy tej wersji, nawet kiedy ciotka zauważa, że nie mają w domu komina. Ta urocza wymiana zdań jest swoistą kwintesencją całego filmu – „Niesamowity Spider-Man 2”. Przez cały czas mamy tu okazję obserwować wewnętrzną sprzeczność, jaka tkwi w superbohaterze, który jest jednocześnie wrażliwym nieco zakompleksionym chłopcem.

tv photo

Urok głównego bohatera

Ten konflikt – superbohater z nadprzyrodzonymi zdolnościami kontra zdezorientowany dzieciak – nadał filmowi siłę i powagę, zaledwie pięć lat po tym, jak Sam Raimi zakończył swoją własną trylogię Parkera. Film wyreżyserowany przez Marca Webba ze scenariusza Jamesa Vanderbilta, Steve’a Klovesa, ożywił i wzbogacił legendę Spider-Mana. Miłość Petera do Gwen Stacy (Emma Stone) i, nie mniej, do ciotki i wujka (Martin Sheen), którzy go wychowali, pozwala przejść od prostego filmu o superbohaterach do połączenia sensacji, romansu i dramatu. Dobrym pomysłem było zbudowanie na tym fundamencie i utrzymanie słodkiej mieszanki domowego melodramatu z pierwszego filmu. Film rozpoczyna się retrospekcją do pozornie ostatnich chwil ojca Petera (Campbell Scott) i matki (Embeth Davidtz) na pokładzie samolotu, który rzekomo zabiera ich w bezpieczne miejsce. Żadnych super złoczyńców — po prostu dobrze wyreżyserowane napięcie i dramat. Jednocześnie w drugiej części filmu możemy zaobserwować zapierające dech w piersiach sceny walki. Ten dualizm obserwujemy przez cały obraz.

Niesamowite efekty w filmie “Spider-Man 2”

Niewątpliwym atutem filmu są efekty specjalne. Każdy mięsień twarzy Foxxa wydaje się mieć inny przepływ prądu — elektryczność oddycha razem z mężczyzną. Kwintesencją pomysłowości i kreatywności twórców jest finałowa scena walki – obowiązkowa w każdym filmie o superbohaterach. Na jej potrzeby wręcz odtworzono część Nowego Jorku. Scena ma wszystko, czego oczekujemy od finałowej walki dobra ze złem. Zaskakujące zwroty akcji, doskonała praca choreografa i reżysera oraz samych aktorów. To wszystko sprawia, że fragment ten jest idealnym dopełnieniem filmu. „Niesamowity Spider-Man 2” to także doskonała gra aktorów. Webb w pełni wykorzystuje talenty swojej młodej obsady. Duńczyk DeHaan wygląda doskonale jako wróg Petera, Harry Osborn. Gwen Stacy Emmy Stone doskonale przechodzi od scen dramatycznych do bohaterki sensacyjnego pościgu. To dzięki ich aktorstwie film, jeśli chodzi o kategorie superbohaterów – można uznać za udany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *