Smart TV – co to jest?

Korzystając z platformy Smart TV, telewizor zamienia się w domowe centrum multimedialne oparte na systemie operacyjnym z możliwością odtwarzania strumieniowego wideo, obsługuje instalację dodatkowych aplikacji ze specjalnego sklepu z systemem operacyjnym (Tizen – Samsung, WebOS – LG i Android TV – Sony, Philips) w celu rozszerzenia funkcjonalności smart. Nowoczesne inteligentne telewizory stopniowo zwalniają użytkowników z myśli o podłączeniu do niego komputera. Robią to za nas same, a my mamy możliwość, aby oglądać wiadomości czy filmy za darmo online za pośrednictwem telewizora.

telewizor photo

Jak działa Smart?

Smart TV to technologia wprowadzania systemu operacyjnego i różnych usług internetowych do nowoczesnego telewizora w celu rozszerzenia jego funkcjonalności. Telewizor z obsługą Smart TV zamienia się w prawdziwe centrum multimedialne, zdolne do odtwarzania filmów nie tylko za pomocą odtwarzacza multimedialnego, ale także z największymi zasobami wideo w Internecie, a także obsługujące instalację dodatkowych programów i aplikacji rozszerzających funkcjonalność telewizora na smartfona lub tablet. Obecnie prawie wszystkie modele telewizorów (LG, Philips, Sony i Samsung) są wyposażone w zintegrowany moduł Wi-Fi lub mają możliwość podłączenia adaptera Wi-Fi do portu USB.

Teraz nawet tanie telewizory mają możliwość przesyłania strumieniowego, wygodną przeglądarkę z obsługą technologii Adobe Flash i możliwość instalowania aplikacji jako standardowej funkcji. Dzięki temu możemy oglądać filmy za darmo z sieci czy też grać w gry, a nawet przeglądać Internet na ekranie telewizora. Telewizory Smart TV ze wbudowanymi odtwarzaczami multimediów, w przeciwieństwie do innych modeli, mogą odtwarzać większość nowoczesnych formatów wideo z dysku twardego USB lub pamięci USB, w tym pliki MKV z dźwiękiem w formacie DTS i filmy ZD, zarówno zapisane na dysku flash USB, jak i prezentowane w kinach online. Nowoczesne urządzenia wyświetlają większość plików z napędów USB lub z sieci (DLNA) – problemy występują tylko w starszych telewizorach, w których funkcja odtwarzania multimediów jest całkowicie nieobecna lub nie jest w pełni zintegrowana, więc nie obsługują formatów MKV, DivX ani audio Utwory DTS.

Funkcje multimedialne Smart TV

Nowoczesne inteligentne telewizory zapewniają przewodowy lub bezprzewodowy (za pośrednictwem routera Wi-Fi) dostęp do różnych treści multimedialnych w Internecie. Wszystkie modele obsługują dostęp do specjalnych usług świadczących usługi wypożyczania wideo, a także wyświetlają dodatkowe materiały przesyłane kanałami telewizyjnymi (wspomniana wcześniej funkcja HbbTV). Telewizory Panasonic i Philips mogą między innymi tworzyć listy polecanych programów telewizyjnych, a Philips z kolei może nawet znaleźć film w wypożyczalni online, koncentrując się na twoich preferencjach.

Wszystkie nowoczesne modele Smart TV są wyposażone w odbiorniki do odbioru cyfrowych sygnałów telewizji kablowej, satelitarnej lub naziemnej, w tym HDTV. Nawet stosunkowo niedrogi telewizor Smart TV odtwarza treści w formacie trójwymiarowym.

Co to jest HbbTV?

Hybrydowa telewizja szerokopasmowa (HbbTV) to zaawansowana funkcja telegazety, która umożliwia kanałom dostarczanie dodatkowych treści przez Internet, takich jak informacje o wykonawcach lub opisy filmów. Nie wszystkie urządzenia obsługują standard HbbTV i nie wszystkim producentom udało się poprawnie wdrożyć tę technologię (ta funkcja jest dobrze zaimplementowana w telewizorach Philips). Ze względu na fakt, że nowoczesny telewizor ma procesor, pamięć RAM, napęd USB i programowalne interfejsy, jego funkcjonalność można przetestować podczas pracy z aplikacjami. Wystarczający komfort zapewni dostęp do internetowych bibliotek wideo i dużych witryn hostingowych wideo. W przypadku modeli klasy średniej od Samsunga i Sony można zainstalować Skype, aby zapewnić wygodną komunikację na dużym ekranie, dodatkowo za pomocą kamery internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *